Vacuum News » News Comments

19/May/2003 - More reporting from Chaika!
Fans reports department was updated with another reports about Vacuum at Chaika. One of them was written by Svetlana P. Her poem impressions about the concert you can see here.
And the second humoured report (with a pic of Mattias' authograph) was kindly provided by Irina Ivahnenko.
Judging by the warm reports from Kiev, Mattias should visit the city again and again with the concerts. :)

   comments (9)

  • Brute:
    I absolutely agree with you, admin, about the coming to Kiev again and again, as the Russian proverb says “Your words directly to God’s ears!”
    comment was posted at 19/May/2003
  • OliaX:
    Hi! I was at the Chaika festival this weekend. I relly love vacuum and mattias, but their music - is not Chaika format. I think Vacuum should give a concert on a festival of intellectual music. People who was at the fest did not think that Vacuum was there on the place - Rock-festival is not for vacuum - Ukrainian rock-festival, i think. But new sings were really nice, so I LOVE VACUUM!
    comment was posted at 20/May/2003
  • Orisha:
    It's a pity, Vacuum played 45 minutes long set! Public wanted and want more!!! Dear Mattias, if you are reading it, please be sure, we always wait for you in Ukraine!!!!!!!!!! Please come soon!
    comment was posted at 20/May/2003
  • Nicolai:
    There are more reports from Kiev than from Russia... Ukrainean fans, you are welldone! You support new Vacuum strongly!
    comment was posted at 20/May/2003
  • darinka:
    Очень интересные репортажи, особенно у Ирины. С юмором. Жаль я не была на концерте, я бы тоже что-нибудь написала. А насчёт Маттиаса - он как всегда полон энергии, это видно по нему. Он - лучший, жаль без Марины.
    comment was posted at 22/May/2003
  • xxx:
    :soppy::soppy::soppy:;):eek:
    comment was posted at 22/May/2003
  • Marianna:
    :-) Снимаю шляпу перед замечательной памятью автора репортажа, а также перед чудесной непосредственностью изложения и чувством юмора в передаче прикольных моментов. И не могу не отметить, сколь приятно читать грамотно написанный текст и живой язык. Поздравляю!
    Лишь есть парочка уточнений по поводу двух моментов. Во-первых, насчёт My Melting Mood. Эта песня отнюдь не является абсолютно новой для киевлян. Её первое исполнение было аккурат в Киеве в 1999м году, когда Вакуум был здесь впервые. И с тех пор она уже присутствует на выпущенных впоследствии альбомах группы. И слова можно найти (я полагаю) в разделах lyrics на сайтах, посвящённых Вакууму.
    Во-вторых, насчёт "Starting (When The Story Ended). Я думаю, автор ошибается, полагая, что Маттиас был недоволен тем, что песня киевлянам знакома. Эта песня тоже уже опубликована на последнем альбоме группы и выпущена синглом. (Это знают все, регулярно бывающие сайтах Вакуума.) И слова песни тоже давно были опубликованы ещё в мае прошлого года. И, насколько я понимаю, Маттиас сам весьма способствовал тому, чтоб песня была известна ещё с того же времени (за что он неустанно благословляет Интернет). Так что, вряд ли у него могло возникнуть недовольство по поводу того, что Стартинг в Киеве известна. Скорее наоборот - он, вероятно, радовался этому.
    В остальном же репортажик очень симпатичный. Жму руку :-)

    comment was posted at 22/May/2003
  • crorkservice:
    r5sfag Muchos Gracias for your blog article.Really looking forward to read more. Want more.
    comment was posted at 19/July/2014
  • Jakayla:
    That kind of thniknig shows you're an expert
    comment was posted at 01/September/2014
Post your comment to the news:
 
*Name: Email:
*Comment:
 
Characters left:
 

 
(admins login)
 

 
return to the main page
close this window